İlk hedef Cemaatin şirket ve kurumları

15_19

Karşı Gazetesi ekonomi yazarı Zülfikar Doğan, Ak Parti’nin Fethullah Gülen Cemaatine yönelik eylem planının yol haritasını yazdı. Ankara kulislerinin nabzını iyi tutan Doğan, Erdoğan’ın talimatıyla AKP’li bürokratların neler yapmaya hazırlandıklarını kaleme aldı.  

İşte Zülfikar Doğan’ın ‘İlk hedef Cemaatin para kaynakları’ başlıklı yazısı..

“Başkentte, özellikle de ‘denetleyicidüzenleyici özerk (!) kurullarda’ hummalı bir çalışma var. Medya, banka-fînans, iş dünyası dört bir koldan kuşatılacak. Özerk kurullar ve yargı eliyle, cemaatin medyasına, fınans kuruluşlarına, dershane, hastane, üniversitelerine ve TUSKON – ASKON üyesi işadamları ile şirketlerine dalga dalga baskınlar, el koymalar, gözaltı ve tutuklamalara varana kadar, kapsamlı ve geniş çaplı bir ‘Cehennem’ harekâtı!

Bu çerçevede, Özerk (!) düzenleyici ve denetleyici kurullar ‘teyakkuza’ geçirilmiş durumda. Başbakan’ın “Pensilvanya Örgütünün şemasını ele geçirdik, 1 numara Kainat İmamı” sözleri boşa değil. “İnlerine gireceğiz” tehdidi boşa değil. “Fitne-fesat medyası” diye nitelediği, cemaatin yayın organlarını, gazete ve televizyonları için miting meydanlannda “Almayın, okumayın, izlemeyin” çağrısı yapması boşa değil, Ankara’nın ekonomi kulislerinde, ekonomi bürokrasisinin koridorlarında, giderek yükselen şekilde bunlar konuşuluyor.

Hatırlarsanız, 17 Aralık operasyonundan sonra, İstanbul Emniyet Müdürü ile birlikte masak Başkan Yardımcısı ve BDDK’da bir başkan yardımcısı ile bazı daire başkanları, müdürler hemen ertesi gün ilk görevden alınanlar arasındaydı.

Cemaatin yayın organlarını çatısı altında toplayan Feza Gazetecilik, Samanyolu Yayın Grubu, Kaynak Kültür Yayın Grubu, Nil Production, ABD ve Avrupa’dan Güney Afrika’ya, Balkanlar’a kadar uzanan Samanyolu TV yayın ağı ve kuruluşları, matbaalar, yayınevleri TMSFnin hedefinde.

Cemaat medyasına “el konulması” için planlar, yol ve yöntem arayışları, finansal bağlantılar üzerinde arayışlar söz konusu. TMSF, cemaate yakın bazı büyük işadamlarının şirketleri, varlıklan, banka hesaplan için de yoğun hazırlıklar yürütüyor.

Benzer şekilde, BDDK’da, GİB’de (Gelir İdaresi Başkanlığı), Maliye Teftiş ve Hesap Uzmanları Kurulu’nda, Masak’ta, cemaatin banka, fınans kuruluşları, para hareketleri ve transferleri, TUSKON üyesi işadamlannın vergi ve bilanço bildirimleri, bankalardaki hesap hareketleri vs. ‘büyük gözaltı’ operasyonuna dahil ediliyor.

Dershaneler yasasında yer alan bir maddeyle, yasa yürürlüğe girer girmez, müsteşar düzeyi hariç, Talim Terbiye Kurulu üyeleri, bakanlıktaki tüm genel müdür ve daire başkanları, 81 il ve tüm ilçe Milli Eğitim müdürleri, binlerce bürokrat ve yönetici bir günde ‘görevden alınmış’ olacak.

Ardından, yerlerine atanacak AKP bürokratları eliyle, ülke sathında, cemaat dershanelerine, yurtlarına, okullarına, üniversitelerine baskınlar, el koyma ve kapatmalar gelecek.

Büyükelçilere verilen talimatlar doğrultusunda, bu operasyonlar, dünya çapında da cemaat okullan ve kurumlanna yaygınlaştırılacak. Ankara’da, AKP kulislerinde ve hükümete yakın bürokrasi çevrelerinde konuşulanlara bakılırsa, Başbakan “Cemaate cehennemi yaşatacak!”

Başbakan’ın “Örgüt şemasını ele geçirdik” sözleri, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Gülenin “ABD’den istenip istenmeyeceği” sorusuna verdiği “Bu, bağımsız yargının görev alanı içindedir. Biz hükümet olarak yargının görev alanına müdahale etmeyiz. Böyle bir durum varsa yargı gereğini yapar” yanıtına dikkat! HSYK Yasası yürürlüğe girer girmez, AYM’nin iptal olasılığına karşı, peş peşe yapılan atamalarla yargı hükümet eliyle dizayn edilirken, Başbakan’a Facebook’ta “beğen” yapan savcılardan ya da yargıçlardan herhangi birinin, Gülen hakkında, “Örgüt liderliğinden yakalama karan ve Interpol’e kırmızı bülten” duyurusunda bulunması hiç de sürpriz olmaz!

MGK’nın 26 Şubat 2014 tavsiyeleri orada duruyor! Kıyamet yakın, cehennemi kim yaşayacak? i 

Bir Cevap Yazın